Hmotnost hvězd a planet nejsme schopni změřit přímo, ale můžeme ji vypočítat z jiných veličin, které naměřit nebo pozorovat lze. Hmotnost lze vypočítat u hvězd, které mají ve své blízkosti jiné hmotné těleso — jedná se tedy například o složky dvojhvězdy nebo jiné vícenásobné hvězdy, případně můžeme k výpočtu využít obíhající planety.
Hmotnost vypočteme uvážením toho, že gravitační síla je silou dostředivou:
Po dosazení
kde \(m_1\) je hmotnost hmotnější složky, kolem které obíhá méně hmotná složka o hmotnosti \(m_2\). Hmotnost \(m_2\) můžeme nyní zkrátit a po upravě platí:
kde \(v\) je tzv. kruhová rychlost, tedy rychlost, jakou obíhá po stabilní kruhové trajektorii jedna složka hvězdy kolem svého společníka ve vzdálenosti \(r\). Chceme zjistit hmotnost \(m_1\), takže ji vyjádříme:
Hmotnosti hvězd se pohybují v rozmezí 0,02 — 50 \(M_{\odot}\), kde \(M_{\odot}\) je hmotnost Slunce.
Příklad: Země obíhá kolem Slunce ve vzdálenosti jedné astronomické jednotky a jeden oběh trvá 365,25 dne. Jaká je hmotnost Slunce?
Rovnost gravitační a dostředivé síly zapíšeme jako
kde jsme na pravé straně rozepsali rychlost jako kruhovou dráhu za jednu dobu oběhu (jeden rok). Po umocnění
odkud lze hmotnost Slunce vyjádřit jako
Rovnici lze ovšem upravit na důležitý tvar
což je třetí Keplerův zákon. Pravá strana je pro sluneční soustavu konstantní, protože závisí pouze na hmotnost Slunce a pro každá dvě tělesa s oběžnými dobami \(T_1\) a \(T_2\), které obíhají po hruhových drahách ve vzdálenostech \(r_1\) a \(r_2\) bude platit
Úloha: Vypočítejte hmotnost Země \(M_Z\), jestliže víte, že kolem ní ve střední vzdálenosti 384 000 km obíhá Měsíc, přičemž jeho doba oběhu je 27,4 dne.